Upala sinusa kod dece

 

Sinuzitis kod dece je pojednako čest kao i kod odraslih.

U dečjem uzrastu on je maskiran simptomima koji prate i druge bolesti disajnih organa, pa često ostaje nedijagnostikovan, kasno otkriven ili neadekvatno lečen. Iz ovih razloga sinuzitis kod dece može lako poprimiti ozbiljan tok bolesti i dovesti do mnogobrojnih komplikacija.Ovo je potencijalno ozbiljno oboljenje, a neke forme akutnog sinuzitisa ili horoničnog egzacerbracionog sinuzitisa sa komplikacijama su urgentna medicinska stanja.

Školska deca su najpodložnija respiratornim infekcijama, a oktobar mesec vreme za početak nove sezone virusa sa vremenskim prilikama koje rade u korist razvoja infekcija.

Virusi, bakterije i gljivice su najčešći uzročnici, a zapušen nos, upalni proces u usnoj duplji i zubima, šarlah, morbili, pretusis, alergijske reakcije, primarna i sekundarna imunodeficijentna stanja, strana tela nosa, devijacije septuma kao i traume nosa i sinusa, takođe mogu dovesti do sinuzitisa.

Kako izgleda dete koje ima upalu sinusa?

Kod sinuzitisa glavni problem predstavlja loša ventilacija i drenaža sinusa pa dolazi do zastoja sekreta i stvaranja uslova za razvoj infekcije.

Glavobolja je obično prisutna, bol u predelu lica i čela koji se pogoršava pri naginanju napred , dete je malaksalo sa zapušenim nosom iz koga se cedi sekret. Često je prisutan i noćni kašalj i povišena temperatura i to je obično i razlog zbog čega se dete odvodi lekaru. Ovakva deca sa nedijagnostikovanim sinizitisom predstavljaju odličan rezervoar infekcije. Kijavica, zapušen nos, gust žućkast ili zelenkast sekret iz nosa, disanje na usta, kašalj, koji traju duže od 7 do 10 dana treba da probude sumnju na sinuzitis.

Antibiotici da ili ne ?

Na pitanje da li odmah i u svim slučajevima lečenje treba započeti antibioticima, odgovor je naravno ne.

Dete koje ima prvu epizodu sinuzitisa uz terapiju antipireticima i održavanjem higijene i prohodnosti nosa ne treba odmah lečiti antibioticima jer je tada organizam često u stanju da sam pobedi bolest. Na taj način sprečićemo i pojavu rezistencije na antibiotike.

Naravno, u slučajevima kada postoje znaci sekundarne bakterijske infekcije, to znači da su se bakterija u sinusima namnožile, na pregledu se vidi sekret koji se sliva ni grlo, dete je bledo sa sve jačom glavoboljom , u krvnoj slici je povišen broj leukocita , onda se kreće sa terapijom antibioticima.

Predstavljamo vam  prirodni PRIMED 2 preparat napravljen po proverenoj recepturi bez konzervanasa, veštačkih boja i aditiva, koji smanjuje respiratorne tegobe koje prate alergijski rintis, sinuzitis, astmu, hronični bronhitis. Aktivni sastojci preparata pomažu razgradnju i izbacivanje gustog sekreta koji je i krivac za nastalu infekciju. Preparat stimuliše rad i regeneraciju oštećenih disajnih puteva i pomaže u tretmanu virusnih i bakterijskih infekcija respiratornog sistema.

Hranljivi sastojci preparata blagotvorno deluju na jačanje odbrambenih snaga organizma.